QSimulator 100
An optimal solution for computationally intensive tasks
Quiet
Our liquid cooling solutions ensure reasonable noise levels, allowing them to be used in standard office environments without the need for dedicated server rooms.
Powerful
Hundreds of CPU cores and hundreds of thousands of CUDA cores are available to generate quantum simulation results in a reasonable amount of time through high-performance computing.
Long Life
All of our systems come with a 1-year warranty on all parts and components, along with dedicated support to maximize the uptime of HPC solutions.
Reliable
Our equipment is tested and inspected by our engineers and has a proven track record of high reliability and stability in operation.
Functional
We provide our solutions with a pre-tested software package that ensures backup and rollback capabilities for optimal performance.
Telemetry
Our solutions use specialized motherboards that allow us to monitor all of the system's hardware, even when the operating system software is experiencing issues.
coreDevX's QSimulator systems are the best choice for HPC-class applications running on CPUs and GPUs
QSimulator 100 Specifications
| GPU | 4x NVIDIA A100/H100 (80 GB each) / AMD MI210 (64 GB each) |
|---|---|
| GPU MEMORY | TOTAL: 320/256 GB |
| CPU | AMD PRO 7995WX - 192 vCores |
| SYSTEM POWER USAGE | UP TO 3 KW AT 220–240 VAC |
| MEMORY | 512 GB DDR4 |
| NETWORKING | DUAL-PORT 10GBASE-T |
| STORAGE OS | 1TB M.2 NVMe Drive |
| DATA STORAGE/CACHE | > DUAL 2TB M.2 NVMe Drive |
| COOLING SYSTEM | DIRECT LIQUID COOLING |
| SYSTEM ACOUSTICS | <37 DB |
| OPERATING TEMPERATURE RANGE | 5–40°C |
| OS SOFTWARE | UBUNTU/WINDOWS ON ESXI |
| HEIGHT | 439 million |
| WIDTH | 177 mm |
| LENGTH | 681MM |
| CLASS | HPC SOLUTION |
| CASE | THERMALTAKE W100+P100 |
| MOTHERBOARD | Pro WS WRX90E-SAGE SE |